Skip to content Skip to footer
ZÁKROKY > Telo

Znamienka, bradavice, výrastky

Fibrómy

Kožné výrastky – fibrómy, sú drobné výrastky na koži, väčšinou na tenkej stopke. Po akné sú najrozšírenejším ochorením kože. Trápia mužov aj ženy v každom veku.

Najčastejšie sa nachádzajú v oblasti viečok, krku, podpazušia, pod prsníkmi či v rozkroku. Môžu a nemusia obsahovať pigment melanín. Zvyčajne bývajú mnohopočetné, môžu sa však vyskytovať izolovane, kedy spravidla nadobúdajú väčší rozmer. Tieto výrastky sú nezhubného charakteru, no môžu prekážať pri bežných denných činnostiach. Nachádzajú sa  na miestach, kde sa človek najviac potí a kde sa trie látka, čo môže fibrómy podráždiť. Preto je vhodné ich odstrániť. Vznikajú na základe genetických predpokladov, nie sú však nákazlivé ako bradavice a na tele rastú samovoľne.

Najmodernejšou a veľmi využívanou metódou na ich odstránenie je laser. Pomocou neho vám dermatológ za pár minút, bez bolesti, skalpela a krvi výrastky odstráni. Samozrejme len tie, ktoré sú na odstraňovanie laserom alebo inou neinvazívnou technológiou vhodné.

Bradavice

Z lekárskeho hľadiska sa bradavice označujú ako kožné výrastky, ktoré sa začnú vyvíjať, keď je koža vystavená ľudskému papilomavírusu (HPV). Bežné bradavice sú infekciou povrchových vrstiev kože. Laserová podiatria je účinný spôsob liečby bradavíc. Laser využíva koncentrovaný prúd energie na účinnú abláciu a prerušenie prívodu krvi do bradavice, aby sa bradavica zneškodnila od koreňa. Preniká hlboko do kože, odstraňuje zrohovatené tkanivá, čo nakoniec vedie k odumretiu bradavice zvnútra až po povrch kože.

Znamienka

Znamienka sú veľmi časté. Väčšina ľudí má na tele približne 10 až 40 znamienok. V priebehu rokov sa môžu objavovať a miznúť a často sú ovplyvnené hormonálnymi zmenami, napríklad počas dospievania alebo tehotenstva. Materské znamienka, ktoré sú tvorené bunkami nazývanými melanocyty, ktoré spôsobujú pigmentáciu, sú zvyčajne neškodné, ale príležitostne sa môžu malígne zvrhnúť.

Laserové odstránenie znamienok je najúčinnejšie pri určitých typoch znamienok, vrátane:

Pigmentované znamienka: Lasery sú obzvlášť účinné pri odstraňovaní znamienok, ktoré sú ploché a pigmentované (tmavej farby).

Malé, povrchové znamienka: Laserové odstránenie je ideálne pre menšie znamienka, ktoré nie sú hlboko zakorenené v koži.

Benígne znamienka: Laserové ošetrenie je vyhradené pre nezhubné znamienka. Znamienka, pri ktorých je podozrenie na malígny potenciál, sa vždy odstráňujú inými metódami s následným histologickým vyšetením.

Pred zákrokom je potrebná konzultácia s dermatológom, ktorý posúdi vaše znamienko a uistí sa, že je nezhubné a vhodné na laserové odstránenie. Dermatológ s vami tiež prediskutuje vašu anamnézu a prípadné riziká. Zmeny na koži sú vyhodnocované na základe ABCDE pravidla, kde sa hodnotí symetria znamienka (A-asymetry), okraje (B-borders), farba (C-color) a veľkosť – priemer znamienka (D-diameter). Vývoj vyšetrovaného znamienka (E-evolution) sledujeme opakovaným vyšetrením.

 

Cena:od 30 €

Objednajte sa